Pavel Šporcl
Pavel Šporcl začal hrát na housle již v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991–1996 navštěvoval prestižní školy a univerzity v USA pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy DeLay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera.
Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy: Housloví virtuosové – od Paganiniho po 21. století. Po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií (sezóna 2001/2002) v pražském Rudolfinu nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let.“
Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry, pod taktovkou renomovaných dirigentů a s množstvím dalších významných umělců.
Koncertoval v nejrůznějších koutech světa, na pódiích proslulých koncertních síní včetně Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či Čajkovského sálu v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v legendární Carnegie Hall v New Yourku.
Rozsáhlý repertoár českého virtuosa zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby provádí i jiné hudební žánry.S cikánskou cimbálovou kapelou odehrál přes 250 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny.
Od roku 2011 se věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež.V posledních letech se též věnuje skladatelské činnosti. Za skladbu „Bohemian nostalgia“ pro housle a klavír získal v roce 2015 cenu OSA v oblasti klasické hudby.
Pavel Šporcl je patronem Hudebního festivalu Znojmo a Kocianovy houslové soutěže. Je patronem SOS dětských vesniček, Centra pěstounských rodin a nadace Apla, pomáhající lidem s autismem. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje i další benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Unicef, Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Helppes, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí a další).
Jeho umění i osobnost uznává široká veřejnost i odborní kritici. V roce 2014 byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem. Od roku 2015 moderuje pořad Noční Mikrofórum na vlnách Českého rozhlasu. Ve stejném roce se stal vítězem celorepublikové ankety Českého rozhlasu „Šarmantní osobnost roku“ a obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát.