In vino Vivaldi
Antonio Vivaldi: Dorilla in Tempe
Opera, které si mezi svými ostatními díly vysoce cenil i sám autor, není dnes často hraná. Pro tuto inscenaci byly notové materiály spartovány z rukopisu uloženého v Benátkách. Děj plný pastorálních a heroických prvků se odehrává v antickém Řecku. Děsivé monstrum Python, Bůh Apollon, krásná Dorilla, chudý pastýř Elmiro i mocný král Admeto vykreslují spletitý pohádkový příběh lásky a zrady, typický pro barokní estetiku.
Za to, že Apollón zabil kyklopa a pomstil tak smrt svého syna Eskulapa, byl Diem odsouzen k vyhnanství na zemi. V době pobytu v Thesálii, v Tempe, se Apollón v podobě pastýře Nomia zamiluje do Dorilly, dcery krále Admeta. Ona již však miluje pastýře Elmira. Jiný pastýř, Filindo, však miluje nymfu Eudamii, která ale zase touží po – Elmirovi. Celou oblast začne pustošit obr – netvor Python. Na radu věštby má být jemu Dorilla obětována. Ta to přijímá, ale je zachráněna Nómiem, kterému se podaří obra porazit. Nómio žádá po králi Admetovi ruku Dorilly, ten souhlasí. Prozradí se však, že Dorilla miluje pastýře Elmira, Admeto jí však sňatek s Nómiem přesto vnucuje. Elmiro je s pomocí pletich obviněn z toho, že chystá únos Dorilly. Je králem Admetem odsouzen smrti a Dorilla se z velké lásky vrhá do řeky. Je však zachráněna Nómiem, který se až na konci dramatu zjeví ve své podobě jako bůh Apollón. Pro věrnost a lásku Dorilly k Elmirovi se Apollón své lásky zříká – Dorilla si tak bude moci vzít si Elmira (a Eudamia zase Filinda).
FESTIVAL V ČÍSLECH
Čtvrtý ročník festivalu vzpomenul 330 let od narození italského skladatele Antonia Vivaldiho a Znojmo ovládla atmosféra Itálie přelomu 18. století
Na úvod proběhl Benátský karneval a oficiální zahájení Symfonickým koncertem. Patron festivalu Pavel Šporcl odehrál třikrát koncert Čtvero ročních dob (pro velký zájem byl jeden
koncert přidán), celkem je navštívilo 1600 posluchačů. Stagionou festivalu byla Vivaldiho Dorilla in Tempe, byla provedena pětkrát. Orchestr dobových nástrojů se již ustálil a poprvé ve Znojmě vystoupil pod názvem The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. Na operu lákalo mimo jiné i místo, kde se konala – rajský dvůr bývalého Minoritského kláštera, nádvoří Jihomoravského muzea. Celkem třikrát byla uspořádána Hudba v ulicích a město ožilo. Na Vivaldiho hudbu se cvičilo s Hankou Kynychovou, jazzovalo s Laco Deczim a ve folklorním žánru ji předvedli Cimbal Classic. Tento ročník přinesl spoustu komorních koncertů – Archivní koncert, Benátskou noc, Koncert laureátů Letní školy barokní hudby 2007, již tradiční Koncert znojemských hudebníků a malých talentů Picolo Vivaldi, vystoupila Musica Florea , Affeto, Brass 6 a další. Na závěr festivalu, jak už se stalo tradicí, bylo po smutečním průvodu uvedeno velké duchovní dílo Dixit Dominus a Gloria. Ze Znojma se na koncerty vyjelo i do okolí – do Hrádku, Jaroslavic, na Vranovský zámek. Koncerty se konaly i v netradičních prostorách – showroom firmy Agrall v Banticích, nádvoří archívu a poprvé také v jízdárně kláštera v Louce.