Pavel Šporcl

Houslový virtuos Pavel Šporcl je jedním z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích u posluchačů všech generací. Patronem Hudebního festivalu Znojmo je od prvních ročníků. V letošním ročníku budeme mít tu čest 21.7. Pavel Šporcl mezi tělem a duší  a 24.7. na koncertu Pavel Šporcl Trio.

Pavel Šporcl

Pavel Šporcl

Pavel Šporcl začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991–1996 studoval na prestižních školách a univerzitách v USA pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy DeLay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy: Housloví virtuosové – od Paganiniho po 21. století. Po uvedení Dvořákova houslového koncertuČeskou filharmonií při jejím zahajovacím koncertu sezóny 2001/2002 v pražském Rudolfinu nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let.“

Známý po celém světě

Pavel Šporcl je nositelem významných ocenění, koncertuje po celém světě. Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris, Kyoto Symphony Orchestra, New World Symphony Orchestra, Slovinská filharmonie, Suisse de Romande, Sinfonia Varsovia, Litevský národní symfonický orchestr, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Maďarský rozhlasový orchestr, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, RTE National Symphony Orchestra Dublin), pod taktovkou renomovaných dirigentů (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons, R. Minczuk, J. Kout, J. J. Kantorow, S. Baudo, C. Davis, P. Altrichter).

Pavel Šporcl vystupoval s neméně slavnými umělci z různých hudebních odvětví

 • J. Suk
 • S. Mintz
 • N. Lugansky
 • J. Bárta
 • S. Margita
 • E. Urbanová
 • K. Gott
 • E. Pilarová
 • V. Dykem
 • E. Farnou
 • J. Smigmatorem
 • T. Černochovou
 • kapela Kryštof
 • Olympik
 • Hradišťan

 Koncertoval v nejrůznějších koutech světa, na pódiích proslulých koncertních síní včetně Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či Čajkovského sálu v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v legendární Carnegie Hall v New Yourku.

Koncerty Pavla Šporcla ve svých programech uvádějí prestižní hudební festivaly: Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Brucknerfest, Rheingau Music, Festspiele Europaische Wochen Passau, Colmar Music Festival, La Folle Journée Nantes, Moravský podzim, Janáčkův máj a další.

Rozsáhlý repertoár českého virtuosa zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby provádí i jiné hudební žánry.S cikánskou cimbálovou kapelou odehrál přes 250 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny.

Nahrávky

Prodej nosičů s nahrávkami Pavla Šporcla vysoce převyšuje standardy obecného zájmu o klasickou hudbu. Dosud prodal přes dvě stě tisíc alb. Každé dosud vydané CD houslisty bylo oceněno Zlatou či Platinovou deskou za prodej. Nahrávky jsou i odbornou kritikou velmi pozitivně hodnoceny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl v netradičních prostorách Terminálu 2 Letiště Václava Havla.

Činnost Pavla Šporcla

Od roku 2011 se věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež.

V posledních letech se též věnuje skladatelské činnosti. Za skladbu „Bohemian nostalgia“ pro housle a klavír získal v roce 2015 cenu OSA v oblasti klasické hudby. 

Pavel Šporcl je patronem SOS dětských vesniček, Centra pěstounských rodin a nadace Apla, pomáhající lidem s autismem. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje i další benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Unicef, Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Helppes, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí a další).

Jeho umění i osobnost uznává široká veřejnost i odborní kritici. V roce 2014 byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem. Od roku 2015 moderuje pořad Noční Mikrofórum na vlnách Českého rozhlasu. Ve stejném roce se stal vítězem celorepublikové ankety Českého rozhlasu „Šarmantní osobnost roku“ a obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát.

Víte, že....
Hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka. Používá struny Warchal.

Pavel Šporcl je patronem Hudebního festivalu Znojmo a Kocianovy houslové soutěže. Od roku 2016 je současně umělecký ředitelem festivalu Kocianovo houslové Ústí.

Youtube Pavel Šporcl

VÍCE O PAVLU ŠPORCLOVI

 

Více o koncertu Pavel Šporcl mezi tělem a duší

Více o koncertu Pavel Šporcl Trio

 

Důležité informace

Kontakt

Hudbaznojmo, z.s.
Hrnčířská 1/246, 669 04 Znojmo-Přímětice
e-mail: press@hudbaznojmo.cz
tel.: 606 029 286

Informační centrum festivalu

Horní náměstí 18, Znojmo (sídlo Erste Leasing)
provoz: v době trvání Hudebního festivalu Znojmo

Informace o vstupenkách:

vstupenky@hudbaznojmo.cz
tel.: +420 774 443 238

Předprodej vstupenek:

TIC Znojmo , Obroková 10, tel.: +420 515 222 552 

listopad – duben: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–13.00 
květen – červen, září – říjen: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–17.00, Ne 10.00–17.00
červenec – srpen: Po–Pá 08.00–19.00, So 09.00–19.00, Ne 10.00–18.00 

 

smsticket