Duo Kchun

Dechberoucí vystoupení pěveckého dua doplněné videoartem reflektujícím témata jednotlivých částí.
Duo Kchun vystoupí na Hudebním festivalu Znojmo 12. července v Kostele svatého Michala.

Duo Kchun

Duo Kchun

Hudební projekt tvoří Martin Prokeš a Marek Šulc, dva muži, které spojuje to, že se hudbou zabývali již od malička, a kvůli jejich silným vazbám k hudbě se jí tak rozhodli oba studovat, byť každý v jiných městech. Oba dva se mohou pyšnit spoluprací s mnoha prestižními soubory, spojuje je rovněž festival Lípa Musica, na jehož přípravě se oba aktivně podílejí.

Filozofie pěveckého dua KCHUN je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-ťing – Knihy proměn. Slovo kchun znamená „Země“ a vyjadřuje přijetí. S tímto pocitem pracují interpreti ve vzájemné shodě dvou hlasů, splynutí myslí dlouholetých hudebních kolegů a přátel v jednu řeč. Martin Prokeš a Marek Šulc přijímají dar hlasu a rovněž výzvu a možnost tuto proměnnou darovat. KCHUN je pro ně přirozenou cestou další spolupráce, službou lidem, sobě samým a Bohu. Projekt bývá při koncertním provedením doplněn o videoart reflektující témata jednotlivých částí hudebního přediva z dílny akademického malíře Atily Vöröse a VJ Rudolfa Živce.

O projektu Purgatio

Momentálně se pěvecké duo věnuje projektu Purgatio, který umně spojuje gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem v jeden celek. Právě tento ojedinělý projekt představí duo také ve znojemském Kostelu svatého Michala, který se ponoří v čas koncertu do naprosté tmy a ticha a publikum si tak bude moci jen tiše vychutnávat skvělé výkony dvou pěvců doplněné videoartem. 

Projekt „Purgatio“ je naprosto ojedinělé a v České republice dosud ve své originalitě neprezentované audiovizuální dílo, spojující v jeden celek gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem.

Představte si kostel či kapli, které jsou ponořeny do naprosté tmy a ticha. Náhle se tma probouzí… Světlo a jeho magické obrazy vetkly pomyslný život lidské duši a ta se vydává na cestu. Stejně tak jako v Danteho Božské komedii prochází po smrti duše peklem a očistcem, až nakonec dojde do samotného ráje. Touto strastiplnou cestou ji provází jen magický zpěv dvou lidských hlasů. A rovněž hlas vypravěče, jenž sám, obklopen tmou, promlouvá ke každému z posluchačů a jen jemu jedinému, sedícímu ve tmě, předává věčný příběh života a smrti, moudrosti a pokory.
Být sám se sebou. Sám se svou duší. Vnímat lidský hlas a zpěv. Spočinout v daném okamžiku. Takový je projekt dua Kchun, jenž symbolizuje Zemi a přijetí.

Marek Šulc - Baryton

Sametový témbr hlasu ho přímo předurčuje, aby zpěvem rozdával radost.
Marek Šulc na pražské HAMU vystudoval zpěv (prof. Miloslav Podskalský) a hudební management. Pod vedením Martina Haselböcka se několikrát účastnil mistrovských kurzů barokní hudby v rakouském Gmundenu. V letech 2004–2018 byl členem souboru Schola Gregoriana Pragensis. Pravidelně spolupracuje se soubory Collegium 1704 nebo Cappella Mariana. V roce 2010 účinkoval jako člen vokálního ansámblu na několika koncertech Bobbyho McFerrina. Je členem umělecké rady festivalu Lípa Musica a hudebním ředitelem rádia Classic Praha.

Martin Prokeš - Tenor

Je obdarován krásným hlasem, jehož prostřednictvím se snaží o harmonii.
Martin Prokeš vystudoval teplickou konzervatoř a poté pokračoval ve studiu v Praze na HAMU ve třídě profesorky Magdaleny Hajóssyové. Spolupracoval se soubory zabývajícími se historicky poučenou interpretací staré hudby, jako jsou Pražští madrigalisté, Musica Florea, Ensemble Inégal či Capella Regia. Dvacet let byl členem souboru Schola Gregoriana Pragensis a dvanáct let také jeho manažerem. Jako zakladatel, předseda umělecké rady a ředitel stojí v čele festivalu Lípa Musica a je členem správní rady Nadačního fondu Ozvěna pomáhajícího dětem se sluchovým postižením.

Kromě vystoupení ve Znojmě bude Duo Kchun projekt Purgatio prezentovat v červenci rovněž v Náměšti nad Oslavou, koncem srpna je pak čeká vystoupení v Kutné Hoře.

Hudební festival Znojmo 2020:

12.7. kostel sv. Michala

 

Více o Duu Kchun

Autor fotografie: Lukáš Marhoul

Důležité informace

Kontakt

Hudbaznojmo, z.s.
Hrnčířská 1/246, 669 04 Znojmo-Přímětice
e-mail: press@hudbaznojmo.cz
tel.: 606 029 286

Informační centrum festivalu

Obroková 10, Znojmo (vedle TIC Znojmo)
provoz: v době trvání Hudebního festivalu Znojmo

Informace o vstupenkách:

vstupenky@hudbaznojmo.cz
tel.: +420 774 443 238

Předprodej vstupenek:

TIC Znojmo , Obroková 10, tel.: +420 515 222 552 

listopad – duben: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–13.00 
květen – červen, září – říjen: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–17.00, Ne 10.00–17.00
červenec – srpen: Po–Pá 08.00–19.00, So 09.00–19.00, Ne 10.00–18.00 

 

 

smsticket