Czech Ensemble Baroque

Profesionální ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové nástroje opět tvoří nemalou část Hudebního festivalu Znojmo, důkazem je letošní oratorium Svár duše s tělem, které proběhne 12., 13. a 14.7. v kostele sv. Michala ve Znojmě. 

Czech Ensemble Baroque

Czech Ensemble Baroque

Soubor založil dirigent Roman Válek roku 1998 a je od počátku jeho šéfdirigentem. Funkci koncertního mistra zastává Peter Zajíček a Elen Machová, vedoucím vokálního ansámblu je Tereza Válková.  Dramaturgie tělesa zasahuje do všech žánrů, zejména baroka a klasicismu a tvoří ho kantáty, opery, koncerty a symfonie. .Od září 2012 realizuje ansámbl svůj vlastní velký abonentní cyklus staré hudby BACHA NA MOZARTA!, který je první svého druhu na Moravě. Ansámbl má tři složky: orchestr, vokální ansámbl a sólisty.

Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Mezi kooperující umělce patří například:

 • Elen Machová
 • Hana Fleková
 • Michaela Koudelková
 • Ludmila Peterková
 • Barbara Maria Willi
 • Monika Knoblochová
 • László Borsódy
 • Marek Štryncl
 • Adam Plachetka
 • Jean-Francois Lombard
 • Markéta Cukrová
 • Roman Janál
 • Jaroslav Březina
 • Anna Mikolajczyk
 • Marie Fajtová
 • Joel Frederiksen

a další...

Na scénických projektech spolupracuje pravidelně ansámbl s významnými režiséry jako Constance Larrie, Jana Janěková, Jiří Nekvasil, Michael Tarant, Ladislava Košíková a jiní.

Czech Ensemble Baroque Choir

Sbor Czech Ensemble Baroque pod vedením T. Válkové je kladně hodnocen zejména pro svůj dynamický výraz, sólistický potenciál jednotlivých členů a značnou uměleckou flexibilitu. Také proto se dovede sbor účinně uplatnit i v dílech 20. století - C. Orff: Catulli Carmina (Smetanova Litomyšl), I. Stravinsky: Svatby, L. Janáček: Rákoš Rákoczi, B. Martinů Kytice (Janáčkův Máj), L. Bernstein: Mass (B-Side band a V. Dyk). Pod jeho hlavičkou založila T. Válková vokální kvintet specializující se na vrcholnou vokální polyfonii a madrigalovou tvorbu 17. století. Soubor absolvoval workshop u proslulé vokální skupiny The King‘s Singers a v roce 2018 vystoupí společně se špičkovým berlínským orchestrem Akademie für Alte Musik.

 

Czech Ensemble Baroque a festivaly

Soubor je rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo, kde uvedl řadu českých i světových operních premiér, komorních i kantátových koncertů, za něž je vysoce hodnocen odbornou kritikou, včetně např. 3 nominací na cenu Thálie. Soubor je zván na prestižní festivaly (Smetanova Litomyšl, Janáčkův Máj, Dni starej hudby Bratislava, Muzika Baltycka Gdaňsk, Koncertní cyklus FOK, Velikonoční festival duchovní hudby BrnoMusica Holešov aj.) a od roku 2006 spolupořádá Třebíčský operní festival.

Letní škola barokní hudby

Od roku 2003 organizuje Czech Ensemble Baroque vlastní hudební workshop Letní škola barokní hudby (na zámku Holešov), který je určen mladým hudebním profesionálům v oboru stará hudba. Workshop je jediný svého druhu v ČR - jeho specialitou je společný nácvik a koncertní provádění nejvýznamnějších děl světové barokní literatury za účasti předních interpretů - lektorů z celé Evropy.

Nahrávky

Soubor intenzivně spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem - zejména ČRo 3 Vltava, na záznamech dramaturgicky objevných titulů (např. Platée - 1. český videozáznam opery, Mysliveček: Montezuma - 1. světová nahrávka, Lully: Te Deum - 1. česká nahrávka). Soubor natočil několik projektů pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR a NDR (DE).

Úspěšné CD souboru "Händel Oratorio Arias" s barytonistou Adamem Plachetkou, sólistou Vídeňské opery a Covent Garden bylo velmi kladně oceněno naší i zahraniční kritikou a vřele přijato na koncertech v rámci turné 2013. Na podzim 2015 proto vznikne nový program „Molieri“ z nejznámějších operních árií W. A. Mozarta a a skvělých, leč zcela neznámých a znovuobjevených operních árií A. Salieriho. V roce 2014 vytvořil soubor první nahrávku Requiem Es dur F. X. Richtera na světě (Supraphon) a českou premiéru a videonahrávku opery Platée J. P. Rameaua s J. F. Lombardem v hlavní roli (ČT).

Více o Czech ensemble baroque

Více o oratoriu Svár duše s tělem

Důležité informace

Kontakt

Hudbaznojmo, z.s.
Hrnčířská 1/246, 669 04 Znojmo-Přímětice
e-mail: press@hudbaznojmo.cz
tel.: 606 029 286

Informační centrum festivalu

Obroková 10, Znojmo (vedle TIC Znojmo)
provoz: v době trvání Hudebního festivalu Znojmo

Informace o vstupenkách:

vstupenky@hudbaznojmo.cz
tel.: +420 774 443 238

Předprodej vstupenek:

TIC Znojmo , Obroková 10, tel.: +420 515 222 552 

listopad – duben: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–13.00 
květen – červen, září – říjen: Po–Pá 08.00–18.00, So 09.00–17.00, Ne 10.00–17.00
červenec – srpen: Po–Pá 08.00–19.00, So 09.00–19.00, Ne 10.00–18.00 

 

smsticket